Przewodnik biblioteczny

Jak zostać czytelnikiem Biblioteki i kto to jest dysponent?

Aby zostać czytelnikiem Biblioteki należy się do niej zapisać. Chcąc skorzystać z udogodnień przysługującym osobom z niepełnosprawnościami należy przy zapisie okazać się dokumentem stwierdzającym stopień niepełnosprawności. Dodatkowo Biblioteka wychodząc naprzeciw daje Ci możliwość wyznaczenia dysponenta.

A kim jest dysponent?

Jako nasz Czytelnik masz możliwość wskazania dowolnej osoby (kolegi, koleżanki), która przez dany rok akademicki będzie mogła w Twoim imieniu korzystać z Biblioteki.

Akademicka Biblioteka Cyfrowa

Biblioteka Uniwersytecka, wraz z największymi bibliotekami w Polsce, uczestniczy w projekcie Akademickiej Biblioteki Cyfrowej. Jest to biblioteka cyfrowa dla studentów, którzy posiadają orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności z tytułu utraty wzroku albo innych niepełnosprawności uniemożliwiających korzystanie z tradycyjnych materiałów w zwykłym druku.
Korzystanie z ABC jest możliwe po wcześniejszym zarejestrowaniu w Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.

Akademicka Biblioteka Cyfrowa dostępna jest pod adresem: www.abc.uw.edu.pl

Przeglądać katalogi ABC może każdy, natomiast pobierać tylko zarejestrowani użytkownicy. Czytelnik rejestruje się w systemie samodzielnie, akceptując regulamin i wypełniając formularz rejestracyjny. Aktywacji konta dokonuje administrator profilu.

Biblioteka Naukowa

Biblioteka Nauki jest największym polskim serwisem internetowym gromadzącym publikacje naukowe. Obecnie udostępnia ona ponad 300000 artykułów z 1000 czasopism oraz dużą ilość książek. Zasoby są dostępne w modelu otwartym dzięki czemu dostęp do nich może uzyskać każdy i czytać je bezpłatnie.

W Bibliotece Nauki oprócz czasopism znaleźć możemy także książki naukowe. Katalog zbiorów można przeszukiwać według różnych kryteriów, albo przeglądać alfabetycznie i tematycznie. Publikacje są dostępne w języku angielskim. Zbiory są w formacie PDF z warstwą tekstową, co sprawia, że mają do nich dostęp także osoby niewidome, które w pracują na komputerze z użyciem programów odczytu ekranu. Publikacje możemy czytać bezpośrednio w przeglądarce, albo zapisać je jako plik w pamięci naszego urządzenia i czytać offline bez konieczności połączenia z serwisem. Biblioteka nauki dostępna jest pod adresem http://bibliotekanauki.ceon.pl.

Usługa skanowania tekstu do postaci pliku tekstowego lub wydruku w brajlu

Zamówienie na usługę możesz złożyć osobiście lub za pomocą dysponenta. Opracowaniu podlegają materiały w czarnym druku poprawnie rozpoznawane przez oprogramowanie OCR. Czas realizacji zamówienia uzależniony jest od objętości danej pozycji i ilości zamówień aktualnie realizowanych.

Jaki sprzęt specjalistyczny jest dla Ciebie dostępny?

Na pierwszym piętrze Biblioteki usytuowana jest Pracownia wsparcia dla studentów z niepełnosprawnościami pokój 2.28 dla osób z niepełnosprawnością wzrokową lub ruchową. W pracowni znajdują się stanowiska komputerowe wyposażone w oprogramowanie udźwiękawiające i powiększające. Dostępna jest również linijka brajlowska, drukarka brajlowska, urządzenie do czytania pisma (Autolektor), urządzenie do obsługi komputera za pomocą ruchów gałek ocznych, stacjonarne powiększalniki ekranowe, klawiatury i myszy dla osób z niepełnosprawnością ruchowo.

Data publikacji: 12 sierpnia 2020; Autor: Sebastian Grabek

Liczba odwiedzin dzisiaj: 0   Liczba odwiedzin w sumie: 1470