Udźwiękowienie przestrzeni budynków

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych i słabowidzących budynki: Centrum Języków Obcych oraz Biblioteka Uniwersytecka zostały wyposażone w system udźwiękowienia przestrzeni.

Na drzwiach sal dydaktycznych oraz innych strategicznych pomieszczeń (na przykład pokoje dziekanatów, instytutów, pracownie) zostały rozmieszczone płytki/etykiety dźwiękowzbudzalne RFID. Zawierają one elementy wzbudzające impuls odtwarzający w pilocie nagrane informacje w formie dźwiękowej, ułatwiające orientację przestrzenną osób z głębokim uszkodzeniem wzroku.

Do dyspozycji studentów z niepełnosprawnością wzrokową są dostępne urządzenia (piloty), które umożliwiają odczytywanie informacji z płytek dźwiękowzbudzalnych. Urządzenia te można wypożyczyć w portierni budynku Centrum Języków Obcych oraz portierni budynku Biblioteki Uniwersyteckiej. Płytki dźwiękowzbudzalne są rozmieszczone na drzwiach budynku tuż nad klamkami. Jeśli student dysponuje własnym pilotem może skorzystać z nagrań, które są dostępne pliki dźwiękowe do pilota.

Sugerujemy, aby korzystanie z udźwiękowionych informacji rozpocząć od tablicy informacyjnej w Biblioteka Uniwersytecka znajduje się ona przy windach po prawej stronie od wejścia do budynku, natomiast w Centrum Języków Obcych na ścianie bezpośrednio przy portierni.

Zachęcamy do korzystania z tego rozwiązania.

Data publikacji: 12 sierpnia 2020; Autor: Sebastian Grabek